רכישה

אנא השאר פרטים ונציג שלנו יחזור בהקדם

אופניים חשמליים כללי בטיחות

אופניים חשמליים הם אופניים הממונעים באמצעות מנוע חשמלי המקבל כוח מסוללה חשמלית. בחלק מהדגמים יכול הרוכב להיעזר במנוע גם כאשר הוא אינו מדווש, ובדגמים אחרים המנוע מופעל רק בעת הדיווש. אופניים חשמליים נבדלים מאופנועים בחולשת המנוע. הדגמים העומדים בתקנים הנדרשים מגיעים למהירות של 25 קמ"ש  וביכולתו של הרוכב לנוע גם באמצעות דיווש בלבד. 

יתרונם של אופניים חשמליים הוא באפשרות לנסוע למרחקים גדולים ובמהירות - וזאת כמעט ללא מאמץ. ההבדל בין המאמץ הנדרש לצורך נסיעה על אופניים חשמליים, לעומת אופניים, מאפשר שימוש בהם למטרת הגעה נינוחה אל היעד תוך הגדלת טווחי ניידות ומנגיש אותם כאמצעי תחבורה עבור כלל האוכלוסייה לרבות אנשים עם מוגבלות פיזית, או בעלי כושר גופני מוגבל. בכך הם מהווים חלופה אפשרית לאמצעי תחבורה יקרים, עמוסים או מזהמים.

ביולי 2014 התיר שר התחבורה לרכוב על אופניים חשמליים שעומדים בין השאר בתנאים הבאים:

  • עומדים בתקן אירופאי EN15194 או תקן ישראלי ת"י 1117 (חלק חמישי)
  • מהירותם לא עולה על 25 קמ"ש
  • הספק המנוע הוא עד 250 ואט
  • הפעלת המנוע מחויבת להיות בעת הדיווש בלבד על ידי חיישן דיווש (PAS - Pedal Assistant System)
  • על פי החוק:
א. מותר לרכב על אופניים חשמליים רק מגיל 16
ב. ניתן לרכוב על שבילי אופניים, באין שבילי אופניים ניתן לרכוב על הכביש בזהירות ובהתאם לחוקי התנועה. בכל מקרה אסור לרכוב על מדרכה.
התקנות קובעות כי באופניים החשמליים יותקנו אביזרי בטיחות הכוללים צופר או פעמון, פנס קדמי בעל תאורה לבנה, פנס אחורי בעל תאורה אדומה, מחזיר אור מאחור ומחזירי אור בצבע צהוב על דוושות האופניים.

כללי הבטיחות המומלצים:
1. לפני שקונים:
מוודאים שהאופניים עומדים בתקן, וכוללים פרטים כגון: דגם, יצרן, ארץ הייצור ושם היבואן.
2. יש לרכוש לילד מיגון ראוי:
כמו רוכב האופניים גם רוכבי האופניים החשמליים הם משתמשי דרך פגיעים ולכן צריך להגן עליהם: 
• חבישת קסדה - חובה על פי חוק לחבוש קסדה עד גיל 18 בכל דרך. מגיל 18 חובת החבישה חלה בדרכים שאינן עירוניות, וברכיבה ספורטיבית בדרכים עירוניות.
 המלצת הרשות היא כי גם מבוגרים מעל גיל 18 יחבשו קסדה בכל רכיבה, גם כדי להגן על ראשם בעת נפילה וגם כדוגמה אישית לילדים. 
 
3תקינות אופניים :
יש לוודא את תקינות האופניים-אויר בצמיגים, התאמת האופניים לרוכב,תפסי הקיפול באופניים מתקפלים מהודקים ולא משוחררים, כי מותקן בהם צופר או פעמון, פנס קדמי או אחורי ומחזירי אור.
 
4. התנהגות:
הורים - הילדים באחריותנו. כמו שלימדנו אותם ללכת, לרכוב על אופניים, לחצות כביש, עכשיו באחריותנו ללמד אותם לרכב על אופניים חשמליים.

כעת כל שנותר זה להנות מהיתרונות הגדולים של רכיבה באופניים חשמליים.

  

תגובות